Poszewki Dekoracyjne Obrusy Pościel SKLEP Berg Decor
Twój koszyk »
zamknij

Porady

obrusy_porady.pngW dziale tym zamieszczamy zbiór przydatnych porad dotyczących głównie obrusów, poszewek oraz pościeli, przydatnych w życiu codziennym w różnych niespodziewanych sytuacjach mogących się przydażyć każdej nowoczesnej kobiecie oraz gospodyni domowej...

Życie potrafi zaskakiwać różnymi niespodziewanymi sytuacjami, a problemy, które się wtedy pojawiają są czasami bardzo trudne do rozwiązania. Mamy nadzieję iż dzięki temu działowi niektóre sytuacje staną się prostsze, a duży problem stanie się nagle tylko małą łatwą do pokonania przeszkodą...

Zobacz także...
 • Jak prać obrusy

  Radzimy, jak prać obrusy, firany i serwety, by nie zniszczyć delikatnych tkanin.

  Obrusy pierzemy w pralce osobno, dostosowująci temperaturę liczbę obrotów do rodzaju tkaniny, z której są wykonane. Białe obrusy bawełniane można prać nawet w 90°C, lniane - w 60°C, a jedwabne – w temperaturze nie przekraczającej 30°C. Obrusy z tkanin sztucznych tzw. plamoodporne również wymagają niskich temperatur – max. 40 stopni. Przed włożeniem do pralki warto złożyć tkaninę w kostkę, wirować przy małej liczbie obrotów oraz suszyć w stanie rozwieszonym. Zminimalizuje to powstawanie zagnieceń i obrus będzie można łatwiej uprasować.
  Podobnie należy poskładać przed praniem firany.

  Dodatkowo, zaleca się włożenie firan do poszewki od poduszki, by ochronić delikatne włókna przed uszkodzeniem w czasie prania. Firanki typu spaghetti należy obowiązkowo prać w specjalnych woreczkach, które zapobiegną splątaniu się sznurków. Ze względu na wyjątkowo delikatną strukturę włókien, pranie firanek wymaga szczególnej ostrożności.

  Zaleca się wybór specjalnego, dedykowanego programu lub innego przeznaczonego do tkanin delikatnych.

  więcej »
 • Jak usunąć plamy

  Plamy z trawy:
  absolutnie nie powinny być zmywane wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć. Do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu albo rozcieńczonego amoniaku. Należy zwilżyć plamy alkoholem, odczekać, a dopiero potem spłukać zimną wodą.
  Plamy z gulaszu:
  są wprawdzie dość trudne do usunięcia, ale można sobie z nimi poradzić. Na wilgotną szmatkę nalej trochę płynu do mycia naczyń i mocno natrzyj nim plamę. W razie potrzeby możesz powtórzyć czynność kilka razy.
  Plamy z czarnych jagód:
  z rąk – usuwa się sokiem cytrynowym; z lnu – kwaśnym mlekiem (moczyć przez ok. 30 minut); z wełny usuwa się cytryną, a z jedwabiu – spirytusem. Następnie wypłucz ciepłą wodą.
  Plamy z jodyny:
  zwilżyć i natrzeć przekrojonym surowym ziemniakiem, przez co plama ściemnieje. Potem tak długo płukać czystą wodą, aż plama zniknie zupełnie.
  Plamy z kawy:
  na obrusie albo na ubraniu należy natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z solą. Można też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez użycia mydła. Na dywanie: polać wodą mineralną i osuszyć, przykładając ściereczkę; w razie potrzeby doczyścić spirytusem.

  więcej »